Пекин също обяви, че обмисля да наложи мита върху вноса на бензинови автомобили от Европа.
Вносителите на бренди от ЕС ще трябва да плащат до 39% мито от петък, 11 октомври, една седмица след като държавите-членки на ЕС гласуваха за налагане на мита върху китайските електромобили.
Преди по-малко от два месеца Пекин заяви, че няма да наложи временно мита върху бренди, въпреки че твърди, че има доказателства за дъмпинг.
Акциите на европейските производители на автомобили и бренди спаднаха след изявлението на Китай. Акциите на BMW спаднаха с 3% преди възстановяването, акциите на френския производител на спиртни напитки Rémy Cointreau спаднаха с повече от 9%, акциите на собственика на Hennessy Cognac LVMH спаднаха с 6,8%, а акциите на Pernod Ricard спаднаха с 4,6%.
Изявлението последва само няколко месеца след като Еманюел Макрон се опита да убеди китайския президент по време на официалното си посещение в Китай.
Макрон подари на Си Дзинпин специална бутилка коняк Louis XIII като знак на благодарност за неговата "отворена позиция" по отношение на разследването на дъмпинга на бренди.
Въпреки това, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отново потвърди решимостта на ЕС да позволи на Китай да продължи да продава в ЕС, стига китайските компании да не използват държавни субсидии за подкопаване на местното производство.
Очаква се постоянните мита на ЕС да влязат в сила през ноември и двете страни продължават преговорите.
Източници от ЕС обаче се опасяват, че Си Дзинпин може да не е готов да направи крачка назад, разчитайки на износа на зелени технологии, от автомобили до слънчеви панели, топлинни помпи и вятърни турбини, за стимулиране на растежа на китайската икономика.
Този спор също се разгръща на фона на евентуалното връщане на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ.
Във вторник Китай призова САЩ да премахнат санкциите срещу неговите компании, наложени през 2018 г. по време на президентството на Тръмп.
Bulgaria News Agency